Naravoslovno društvo

Za osnovnošolce

  • Novo: Kemijska delavnica za osnovnošolske goste s I. in IV. OŠ Celje, januar 2020
  • Kemijska delavnica za osnovnošolce, november 2019
  • Kemijska delavnica za osnovnošolce, januar 2019
  • Kemijski delavnici za osnovnošolce, november 2018
    »Velika moč majhnih kapljic«
    Za udeležence kemijskih delavnic smo 14. in 15. 11. 2018 pripravili razstavo nekaterih zdravilnih rastlin in njihovih pripravkov. Posebno pozornost smo namenili pridobivanju eteričnih olj in hidrolatov. V alembiku smo v ta namen prikazali parno destilacijo rmana. V nadaljevanju so udeleženci delavnic izdelali svoj roll-on za dvig koncentracije in spomina, napolnili epruvetke s sivkinim hidrolatom in izdelali potpuri iz pripravljene mešanice posušenih rastlin. Dišeče izdelke so opremili z etiketami in jih z veseljem odnesli s seboj. Za prijetno vzdušje smo poskrbeli s toplim domačim zeliščnim čajem in čokoladicami. Pri izvedbi so pomagale članice krožka za trajnostni razvoj. Iskrena hvala vsem!
  • Biološka delavnica za osnovnošolce, oktober 2018
  • Kemijska delavnica za osnovnošolce: Barvni detektiv, januar 2018
    25. januarja smo izvedli še drugo kemijsko delavnico za OŠ. Učenci OŠ Frana Kranjca in OŠ Prebold so se za dve šolski uri spremenili v detektive in v neznanih vzorcih iskali katione alkalijskih kovin in halogenidne anione. Vsi mladi detektivi so pravilno prepoznali barve in uspeli odkriti skrite ione. Na koncu je demonstrator Blaž izvedel še atraktivno reakcijo natrija z vodo. Prav pošteno je počilo! Črno se je pokadilo in siv dim je napolnil kemijsko učilnico.
    »Bilo mi je zelo zanimivo ter zabavno … Najbolj mi je bila všeč eksplozija na koncu … Upam in čakam še na kakšno povabilo! Love 9. b«: je na koncu delavnice zapisala devetošolka.
  • Biološka delavnica za osnovnošolce, december 2017
  • Astronomska delavnica za osnovnošolce, december 2017
  • Kemijske delavnice za osnovnošolce, november 2017
    16. novembra je bila izvedena kemijska delavnica z naslovom »Kako do eteričnih olj?« za devetošolce. V uvodu so učenci spoznali in videli, kako iz zelišč pridobivamo eterična olja in hidrolate oz. rožne vodice. V nadaljevanju so pridobljeno eterično olje uporabili za izdelavo kopalne soli s sivko in potpurijev po lastnem izboru. Udeleženci delavnice so bili navdušeni nad izdelki, ki so jih lahko odnesli s seboj.
  • Kemijske delavnice za osnovnošolce, januar 2017
    Smo nevidni, a pomembni. Spoznajte nas!
    Učenci so na kemijski delavnici spoznali štiri najpomembnejše pline iz ozračja. Pri eksperimentih so te pline pridobivali, jih dokazali in spoznali njihove lastnosti. Sodelovali so učenci I. OŠ Celje, III. OŠ Celje, OŠ Ljubečna, OŠ Frana Kranjca Polule in OŠ Braslovče.
  • Biološka delavnica za osnovnošolce, 17. januar 2017
  • Kemijska delavnica za goste z osnovnih šol, 21. november 2016
    Delavnica za naslovom Analiza živil: Nitrati in sladkorji v naši prehrani, za učence OŠ Mozirje in III. OŠ Celje.
  • Kemijska delavnica za goste z osnovnih šol, 16. november 2016
    Tematska kemijska delavnica za naslovom Analiza živil: Nitrati in sladkorji v naši prehrani.
  • Kemijska delavnica za goste z osnovnih šol, februar 2016
  • Kemijska delavnica za goste z osnovnih šol, januar 2016
    Eden pomaga pri gorenju, drugi pri gašenju. Kdo sva?
    Na drugi letošnji delavnici za osnovnošolce, so le-ti spoznali pridobivanje in lastnosti dveh plinov: kisika in ogljikovega dioksida. V prvem delu delavnice so se osnovnošolci v laboratoriju sami preizkusili v eksperimentiranju, v drugem delu pa so jim naši dijaki, člani kemijskega krožka, prikazali nekaj atraktivnih poskusov.
    Delavnice se je udeležilo 80 osnovnošolcev, tako, da smo jo morali izvesti kar v petih ponovitvah.
  • Biološka delavnica za goste z osnovnih šol, november 2015
    Učenci osmih razredov bližnjih osnovnih šol so se 18. novembra udeležili biološke delavnice. Merili so vzdržljivost mišic na svoji desni in levi roki ter analizirali rezultate s pomočjo računalniškega programa »LoggerPro«.
  • Kemijska delavnica za goste z osnovnih šol, november 2015
    12. novembra je potekala na naši šoli kemijska delavnica “Kako izdelati bioplastiko?” V uvodnem delu so učenci spoznali kaj je bioplastika, iz česa nastane, kako jo pravilno označujemo in odlagamo tovrstne odpadke. V nadaljevanju pa so osnovnošolci bioplastiko v laboratoriju sami izdelali in ugotavljali kaj vse vpliva na hitrost njenega nastanka in njene lastnosti.
  • Fizikalna delavnica za goste z osnovnih šol, maj 2015
    Učenci so spoznavali lastnosti vidne svetlobe.
  • Kemijska delavnica za goste z osnovnih šol, april 2015
    Nagajivi »škratki« v prehrani – merjenje nitratov in sladkorja v živilih
    V uvodnem predavanju so učenci spoznali kaj so nitrati in kakšen je njihov vpliv na zdravje človeka ter problematiko pretirane rabe sladkorja. V nadaljevanju so učenci v laboratoriju analizirali različne vzorce zelenjave in preverjali vsebnost nitratov, v pijačah pa vsebnost sladkorja.
  • Biološka delavnica za goste z osnovnih šol, marec 2015
  • Kemijska delavnica za goste z osnovnih šol, januar 2015
    Januarja smo v okviru delavnic za osnovnošolce organizirali kemijsko delavnico z naslovom Kako izdelati negovalno kozmetiko za naš največji organ. Delavnice se je udeležilo 99 učencev iz 9 osnovnih šol. Zaradi velikega števila navdušenih mladih kemikov smo delavnico izvedli petkrat. Za uspešno izvedbo so zaslužne profesorice Lea Glažar, Mojca Plevnik Žnidarec in Mojca Alif, laborantki Darja Farčnik in Jasna Marković ter številni dijaki, člani kemijskega in biološkega krožka (Klara Drofenik, Maša Smajila, Tim Ratajc, Tea Stiplošek, Timeja Strašek in Filip Komplet).
    Hkrati z delavnicami je potekalo tudi srečanje z učitelji kemije osnovnih šol celjske regije. Namen srečanja je bil predvsem medsebojno spoznavanje in vzpostavitev sodelovanja. Srečanje, prvo te vrste za učitelje kemije, je organizirala mag. Mojca Alif.
Dostopnost