V letošnjem šolskem letu izvajamo mednarodno izmenjavo s šolo IES Ordoño II iz Leóna.
Prejšnji teden (od 10. do 18. januarja) smo istočasno izvedli kratkotrajno izmenjavo, na kateri je bilo 9 dijakinj 3. letnika: Iva Bakija, Žanin Cesar, Lana Rezar, Manca Marovt, Ana Mlinarević, Naja Gobec, Anna Špeglič, Iza Leskošek in Luri Urankar. Naša tema je bila življenje in delo Egerie (španske popotnice v Hispanii) ter spoznavanje španske kulture, zgodovine in šolskega sistema na splošno.
Dve dijakinji, Daša Lenko in Tara Ema Žnidar, pa bosta ostali na izmenjavi do 9. februarja.
Vabimo vas k branju njunih prispevkov:
9. februar 2025
Najin zadnji teden v Španiji sva predvsem preživeli v družbi prijateljev, ki sva jih spoznali v preteklem mesecu. Pri pouku, na katerega sva se že zelo navadili, sva predstavili naš šolski sistem ter razlike med španščino ter slovenščino. Čas tukaj je zelo hitro minil in odhajava ravno, ko sva se popolnoma ustalili. 🙂
Zadnji vikend sva preživeli še v družbi prijateljev in najinih gostiteljskih družin, ki sta naju imeli kot da sva del družine. Daša je čas preživela v gorah na snegu, jaz pa sem s svojo družino odšla v univerzitetno mesto Salamanca. Danes se nama je bilo zelo težko posloviti, a veva, da sva vedno dobrodošli, zato verjamem, da se bomo kmalu spet videli.
Za to izkušnjo sva zelo hvaležni, saj sva lahko nadgradili najino španščino, spoznali novo kulturo in način življenja ter sklenili nova prijateljstva, ki bodo z nama ostala za vedno. Kljub temu, da komaj čakava da vidiva svoji družini in prijatelje, ne veva, kako se bova ponovno privadili na naš način življenja, saj nama je tukaj kar ustrezal. 🙂
España, hasta luego!
2. februar 2025
Za nama je že tretji teden enomesečne izmenjave v Španiji. Tudi ta teden nama je s Taro zelo hitro minil in naučili sva se veliko novega.
Vsak dan greva seveda k pouku. Udeležili sva se že angleščine, zgodovine, psihologije, grščine, španščine, geografije, matematike in biologije. Jaz pa redno hodim tudi k latinščini, kjer pouk poteka precej drugače kot pri nas. Veliko bolj primerjajo latinščino s španščino in na ta način prevajajo besedila.
S Taro sva opazili, da ima vsaka učilnica eno pametno tablo in eno zeleno tablo, na katero profesorji pišejo s kredo. Presenetilo naju je, da nekaterim profesorjem sploh ni pomembno, kako so postavljene klopi v učilnici, zato si vsak dijak lahko prestavi klop kamorkoli si želi. Klopi so tako razporejene po celi učilnici. Pri urah veliko vadijo za njihovo maturo, ki ima kratico PAU. Najina gostitelja jo bosta pisala namreč že junija. Od naše mature se razlikuje v tem, da so obvezni predmeti: španščina, angleščina in zgodovina Španije oziroma zgodovina filozofije. Dodatno si lahko izbereš še izbirne predmete z namenom, da si zvišaš oceno izpita.
Pri angleščini sva s Taro pripravili predstavitev o šolskem sistemu in kahoot o Sloveniji. Nekateri Španci sploh ne vedo, kje je Slovenija in kateri jezik govorimo. Sva pa opazili, da se kar dobro spoznajo na šport in na slovenske športnike. Prav tako sva pri angleščini že pisali dva manjša testa. Tudi ocenjevanje je drugačno, saj so ocene od 0-10, vsaka ocena pod 5 pa je negativna. Opazili sva, da pri angleščini obravnavajo podobno snov kot mi, pri nekaterih predmetih, na primer pri psihologiji in biologiji, pa obravnavajo snov bolj podrobno kot mi.
Pozitivno naju je tudi presenetilo, da tukaj nimajo suplenc. Če profesor manjka ima cel razred prosto uro.
V petek sva šli z razredom v gledališče, kjer smo si ogledali nekoliko aktualizirano zgodovinsko predstavo, ki naju je zelo nasmejala.
Po šoli obe s Taro trenirava. Tara hodi v fitnes, jaz pa tudi tukaj treniram atletiko. Prosti čas pa preživljava s prijatelji in družino. Tara je ta vikend šla v akvarij v A Coruño, jaz pa sem vikend preživela v mestu s prijatelji. Opazila sem, da so nekateri izdelki precej ceneje kot pri nas.
Sicer obe uživava, najina španščina se izboljšuje in res sva zelo hvaležni za to, da sva lahko tukaj. Čaka naju še en teden in verjamem, da bo tudi ta nepozaben.
26. januar 2025
V najinem drugem tednu v Leónu sva z Dašo pričeli s poukom, ki pa se, kot sva hitro ugotovili, kar precej razlikuje od našega.
Pouk se tukaj začne ob 8.40 ter konča ob 14.30, ure trajajo 50 minut, vmes pa imajo 30 minut za malico. Malice ne dobijo v šoli, zato si jo ali prinesejo zraven ali pa kupijo v bližnji trgovini. V tem tednu sva bili pri veliko različnih urah, med drugim tudi na stari grščini, ki naju je prijetno presenetila in se bova pouka še naprej udeleževali, ampak največja razlika je pri urah zgodovine. Pouk zgodovine je pravzaprav zgodovina Španije, kjer podrobno pogledajo v vsako stoletje in kako je Španija postala to, kar je danes. Velika razlika se mi zdi tudi odnos do profesorjev, predvsem med urami, saj so med vsemi urami zelo glasni in pogosto prenehajo z govorjenjem samo, ko profesorji rahlo povzdignejo.
Prav tako vsak dan poskušam nove tipične španske jedi, na primer cocido, croquetas, flan de queso, tortilla de patatas, chorizo, filetes de lomo, callos. Hrana tukaj je zelo okusna, porcije pa so izrazito večje, hkrati pa imajo vse obroke zelo pozno, recimo večerjajo med deseto in enajsto uro zvečer.
Sem pa v tem tednu spoznala veliko novih ljudi, ki so zelo odprti in se vedno z veseljem pogovarjajo in poslušajo. Priskočijo tudi na pomoč, če slučajno kaj potrebujeva in so naju sprejeli, kot da se poznamo že od otroštva, zato se zelo veselim naslednjih dveh tednov.
19. januar 2025
Preživeli sva prvi teden v Španiji, ki je potekal vzporedno tudi z enotedensko izmenjavo v španskem mestu León. Z dekleti smo prvi vikend preživele v Madridu, kjer smo obiskale muzej Prado, kraljevo palačo in odkrivale čudovito mesto. Prav tako smo vse skupaj poskusile značilne španske churrose in tapase.
V nedeljo smo prišle v mesto León in se namestile vsaka pri svoji družini. Med tednom smo imeli vsak dan razne aktivnosti. Skupaj smo raziskali mesto in obiskali več muzejev. Eden izmed teh je bil muzej Sierra Pambley, kjer smo si ogledali hišo premožnega meščana iz 19. stoletja. V tem muzeju se mi je zdela še posebej zanimiva zbirka družabnih iger iz tistega časa in pa dejstvo, da je bila tam zgrajena ena izmed prvih kopalnic v Leónu. Prav tako me je navdušil muzej sodobne umetnosti “MUSAC”, v katerem smo si ogledali zbirko slavnega kitajskega modernega umetnika in aktivista Ai Weiweia. V spominu mi je najbolj ostalo njegovo ogromna “patera” (barka), narejena iz bambusa, ki predstavlja velik čoln z begunci, ki prihajajo na špansko in druga ozemlja.
León je mesto, ki ima eno izmed treh pomembnih katedral. Slavna katedrala se mi je znotraj zdela še lepša zaradi čudovitih vitražnih stekel.
V muzeju “Palacio del Conde Luna”, smo se naučili več o španskih kraljih na tem ozemlju in ugotovili, da je bil prvi parlament na svetu sklican ravno v Leónu že leta 1188.
Vsekakor sem pa najbolj uživala na ekskurziji na sever Španije v mesti Gijón in Oviedo, kjer smo se lahko tudi slikali in sprehodili po obali Atlantskega oceana.
Sodelovale smo tudi pri pouku in razlike med slovenskim ter španskim šolskim sistemom so precej očitne. V Španiji profesorje tikajo, jih kličejo po prvem imenu in ne vstanejo, ko profesor pride v razred. Po drugi strani pa pri pouku veliko bolj sodelujejo, izražajo svoja mnenja in so veliko bolj zgovorni. V šoli smo že predstavile Slovenijo in skupaj smo jo primerjali s Španijo.
Popoldneve smo preživljale s Španci v mestu. Zelo mi je všeč, da ob katerikoli pijači, ki jo naročiš, dobiš zraven še zastonj prigrizek, ki se imenuje “tapa”.
Prvi teden sva preživeli lepo in družini gostiteljev sta naju res toplo sprejeli. Naslednji teden pa že pričenjava z navadnim poukom.