Zagotovo smo se že vsi srečali z besedo »trajnost«, »trajnostnost« ali po angleško »sustainability«.
Beseda trajnost pomeni, da ob zadovoljevanju potreb sedanje generacije ne ogrožamo potreb prihodnjih generacij. Pri tem moramo zagotavljati ravnovesje med gospodarsko rastjo, skrbjo za okolje in družbeno blaginjo. Trajnostnost v ekološkem smislu pa pomeni, da pri dolgoročnem vzdrževanju blaginje odgovorno uporabljamo naravne vire.
To je poseben izziv na področjih, kjer so poleg okoljskih ciljev v ospredju druge prioritete. Ko gre za zagotavljanje čistoče in vzdrževanje higiene, preprosto moramo poskrbeti, da v skrbi za zdravje in dobro počutje odstranimo umazanijo in odpadke, preprečujemo razvoj in širjenje škodljivih mikroorganizmov ter zagotovimo varno in udobno okolje. Ker pa verjamemo, da je tudi pri tem mogoče škodljive vplive v veliki meri zmanjšati, smo se v iskanju najbolj trajnostnih rešitev povezali s podjetjem Barjans.
Zakaj smo se odločili za projekt Zelena smer
Pridružili smo se podjetjem in institucijam, ki jim je prav tako mar za okolje in prihodnje generacije. V projektu Zelena smer nas s sloganom »Spreminjamo naravo čistoče« združuje prizadevanje za okolju prijazno delovanje v treh korakih: z zmanjšanjem porabe izdelkov pri vzdrževanju čistoče in higiene objekta, z uporabo izdelkov z ekološkimi certifikati in papirja iz krožnega gospodarstva ter z ozaveščanjem naših strank oz. uporabnikov in zaposlenih.
S korakom v Zeleno smer smo izbrali kakovostne storitve in eko izdelke na področju papirne galanterije. Izbrani izdelki močno zmanjšujejo vplive na okolje, saj so zasnovani tako, da je njihova poraba minimalna in da so pridobljeni iz krožnega gospodarstva.
Kako smo na I. gimnaziji v Celju postali bolj zeleni v skrbi za čistočo in higieno
Ob vključitvi v projekt so strokovnjaki iz oddelka sanitarnega inženiringa opravili brezplačno analizo stanja na področju čiščenja in vzdrževanja higiene v našem objektu. Po pregledu so pripravili poročilo z natančnimi predlogi za optimizacijo. Prav tako so izdelali načrte čiščenja, svetovali pri organizaciji dela in izbiri najustreznejših izdelkov glede na okoljska priporočila.
Odločili smo se za higienski papir iz krožnega gospodarstva, ki ga pridobijo z reciklažo odpadnega papirja iz Slovenije, ob tem pa tudi svoje uporabnike oziroma obiskovalce obveščamo o racionalnem ravnanju in porabljanju higienskih izdelkov.
Tako smo naredili največ, kar na področju čiščenja in higiene lahko naredimo, da je naš ogljični odtis čim manjši in prispevamo k trajnostnemu ravnanju z naravnimi viri.