Juana Robida in dr. Anton Šepetavc – prejemnika stanovskih priznanj za delo na področju slovenistike

Na sklepnem dogodku 34. Slovenskega slavističnega kongresa, ki je potekal v petek, 27. septembra, v Veliki dvorani Narodnega doma v Celju, je Zveza društev Slavistično društvo Slovenije podelila stanovska priznanja za izjemne dosežke na področju slovenistike.

Priznanje za posebno uspešno pedagoško delo v osnovnošolskem in srednješolskem izobraževanju je prejela Juana Robida, profesorica slovenščine na I. gimnaziji v Celju, za skoraj za skoraj štiri desetletja predanega in srčnega pedagoškega in mentorskega dela z dijaki. Priznanje za posebno uspešno strokovno delo na področju slovenistike pa je prejel dr. Anton Šepetavc, ravnatelj I. gimnazije v Celju, ki je v vseh funkcijah in pri vseh delih, ki jih je opravljal, s požrtvovalnim in vztrajnim delom dosegal nadpovprečne rezultate.

Priznanji nagrajencema je podelila predsednica Zveze društev Slavistično društvo Slovenije, dr. Jožica Jožef Beg, predsednica Slavističnega društva Celje, Ana Lavbič, pa je v obrazložitvi priznanja Juani Robida med drugim prebrala:

»Juana Robida uspešno in predano opravlja pedagoško delo. Dijake zna motivirati pri jezikovnem pouku in pouku književnosti, poskuša jim privzgojiti spoštovanje do materinščine in besedne umetnosti. Spodbuja jih k aktivnemu sodelovanju, kritičnemu branju, razmišljanju in presojanju. Zna prisluhniti dijakom in staršem. Zelo dobro sodeluje z vodstvom šole in sodelavci, ki jo cenijo kot strokovno, natančno in delavno učiteljico. Juana Robida kakovostno in samoiniciativno opravlja tudi dodatne naloge. Bila je na primer mentorica šolskemu glasilu in šolskemu radiu, od leta 1995 je mentorica šolskemu kulturnemu društvu in od leta 2014 tudi koordinatorica kulturno-umetnostne vzgoje. Pripravila je številne šolske (npr. tradicionalna Top Classic in Kulturni maraton) in javne prireditve (sodelovanje v Mestno občino Celje, Mestno četrtjo Kajuh, z različnimi celjskimi ustanovami in društvi).«

Priznanje za posebno uspešno strokovno delo na področju slovenistike je še eno od mnogih, ki jih je v svojem dolgoletnem strokovem delu prejel dr. Antonu Šepetavc. Predsednica Slavističnega društva Celje je prejem priznanja utemeljila z besedami: »Anton Šepetavc si kljub zahtevnemu ravnateljevanju v velikem kolektivu še vedno vzame čas za mentorstvo dijakom, srečanja in pogovore z njimi, obiske prireditev, občasno lektoriranje in prevajanje, pisanje strokovnih člankov, zbiranje zgodovinskega gradiva, povezanega s šolo … Njegova širina in bogastvo njegovih interesov vzbujata spoštovanje tako pri sodelavcih kot dijakih, zelo pa ga cenijo tudi starši in lokalna skupnost. Na podlagi njegove zavidljive vsestranskosti v strokovno-organizacijskem delu, izjemnih strokovnih dosežkov, neomajne predanosti slovenskemu jeziku in kulturi ter navdihujočemu vzbujanju domoljubja in utrjevanju narodne zavesti mu Zveza društev Slavistično društvo Slovenije podeljuje priznanje za posebno uspešno strokovno delo.«

Na prireditvi je Zveza društev Slavistično društvo Slovenije podelila še pet priznanj, tri za nadpovprečne študijske dosežke, ki so jih prejele Nicole Gustini za delo pri magistrskem študiju ter dr. Suzana Jakoša in dr. Eva Trivunović za doktorski študij, in dve najvišji društveni priznanji za častnega člana in častno članico. To sta postala dr. Marko Jesenšek in dr. Andreja Žele.

Prireditev so s svojimi glasbenimi nastopi obogatili dijaki I. gimnazije v Celju: Katarina Tržan (maturantka, vokal) in Matic Čater (2. g, klavir) sta izvrstno izvedla pesmi Nine Pušlar Kdo še verjame in Malo malo ter Poletno noč Marjane Držaj. Prireditev so sklenili Luri Urankar (3. g, vokal), Jakob Čater (maturant, vokal), Matic Čater, Mohor Karl Jevšenak (3. g, harmonika) in Nemanja Đoković (3. g, klarinet) s pesmijo Kakor zvezdi na nebu Vlada Kreslina in Neishe.

Podelitvi priznanj je sledila še slavnostna večerja v stranski dvorani Narodnega doma.

Iskreno čestitamo vsem nagrajencem, še zlasti pa našima Juani Robida in Antonu Šepetavcu, ki sta pred 25 leti, ko je v Celju nazadnje potekal Slovenski slavistični kongres, bila njegova glavna organizatorja.

 

Ana Lavbič

 

Dostopnost