V letošnjem šolskem letu izvajamo mednarodno izmenjavo s šolo IES Ordoño II iz Leóna.
Prejšnji teden (od 10. do 18. januarja) smo istočasno izvedli kratkotrajno izmenjavo, na kateri je bilo 9 dijakinj 3. letnika: Iva Bakija, Žanin Cesar, Lana Rezar, Manca Marovt, Ana Mlinarević, Naja Gobec, Anna Špeglič, Iza Leskošek in Luri Urankar. Naša tema je bila življenje in delo Egerie (španske popotnice v Hispanii) ter spoznavanje španske kulture, zgodovine in šolskega sistema na splošno.
Dve dijakinji, Daša Lenko in Tara Ema Žnidar, pa bosta ostali na izmenjavi do 9. februarja.
Vabimo vas k branju njunih prispevkov:
19. januar 2025
Preživeli sva prvi teden v Španiji, ki je potekal vzporedno tudi z enotedensko izmenjavo v španskem mestu León. Z dekleti smo prvi vikend preživele v Madridu, kjer smo obiskale muzej Prado, kraljevo palačo in odkrivale čudovito mesto. Prav tako smo vse skupaj poskusile značilne španske churrose in tapase.
V nedeljo smo prišle v mesto León in se namestile vsaka pri svoji družini. Med tednom smo imeli vsak dan razne aktivnosti. Skupaj smo raziskali mesto in obiskali več muzejev. Eden izmed teh je bil muzej Sierra Pambley, kjer smo si ogledali hišo premožnega meščana iz 19. stoletja. V tem muzeju se mi je zdela še posebej zanimiva zbirka družabnih iger iz tistega časa in pa dejstvo, da je bila tam zgrajena ena izmed prvih kopalnic v Leónu. Prav tako me je navdušil muzej sodobne umetnosti “MUSAC”, v katerem smo si ogledali zbirko slavnega kitajskega modernega umetnika in aktivista Ai Weiweia. V spominu mi je najbolj ostalo njegovo ogromna “patera” (barka), narejena iz bambusa, ki predstavlja velik čoln z begunci, ki prihajajo na špansko in druga ozemlja.
León je mesto, ki ima eno izmed treh pomembnih katedral. Slavna katedrala se mi je znotraj zdela še lepša zaradi čudovitih vitražnih stekel.
V muzeju “Palacio del Conde Luna”, smo se naučili več o španskih kraljih na tem ozemlju in ugotovili, da je bil prvi parlament na svetu sklican ravno v Leónu že leta 1188.
Vsekakor sem pa najbolj uživala na ekskurziji na sever Španije v mesti Gijón in Oviedo, kjer smo se lahko tudi slikali in sprehodili po obali Atlantskega oceana.
Sodelovale smo tudi pri pouku in razlike med slovenskim ter španskim šolskim sistemom so precej očitne. V Španiji profesorje tikajo, jih kličejo po prvem imenu in ne vstanejo, ko profesor pride v razred. Po drugi strani pa pri pouku veliko bolj sodelujejo, izražajo svoja mnenja in so veliko bolj zgovorni. V šoli smo že predstavile Slovenijo in skupaj smo jo primerjali s Španijo.
Popoldneve smo preživljale s Španci v mestu. Zelo mi je všeč, da ob katerikoli pijači, ki jo naročiš, dobiš zraven še zastonj prigrizek, ki se imenuje “tapa”.
Prvi teden sva preživeli lepo in družini gostiteljev sta naju res toplo sprejeli. Naslednji teden pa že pričenjava z navadnim poukom.