»Včasih je treba razmišljati od 2 do 3 poteze vnaprej.«

V petek, 15. oktobra 2021, nas je obiskal slovenski politik, mednarodni politolog in evropski poslanec dr. Milan Brglez. Z njim se je pogovarjal dijak 3. č-razreda Max Jerovčnik, ki je v lanskem šolskem letu zmagal na natečaju dr. Milana Brgleza z esejem o prihodnosti Evropske unije in zanj prejel tudi priznanje. Dijaki smo pogovoru z gostom prisluhnili v dvorani Gimnazijka.

Dr. Brglez nam je povedal marsikaj zanimivega o svojem življenju, še posebej pa je poudaril, da je nekoč tudi sam obiskoval našo gimnazijo – takrat se je še imenovala Srednja družboslovna šola Celje. Bil je vozač iz Zreč, na šoli se je počutil prijetno, predvsem pa je iz srednješolskih let odnesel marsikaj dobrega. Svojo karierno pot je nadaljeval na Fakulteti za družbene vede v Ljubljani (FDV), kjer je po diplomi, za katero je prejel tudi Prešernovo nagrado, dobil delovno mesto, s svojim izobraževanjem nadaljeval in se leta 1992 tam tudi zaposlil. Sprva kot strokovni sodelavec (raziskovalec), kasneje tudi kot profesor. Izpostavil je, da ga je poleg politologije vedno zanimala tudi filozofija, ki ji je nekaj svojega časa posvetil šele kasneje v življenju. Leta 2014 se je z dela na fakulteti preusmeril v aktivnejše sodelovanje v slovenski politiki.

Kot evropski poslanec nam je opisal svoj delovni teden, ki je zelo pester. Od ponedeljka do četrtka je namreč navadno v Bruslju ali Strasbourgu, kjer se udeležuje raznih političnih sestankov in ima številne obveznosti. Od petka do sobote opravlja svoje delo doma v Sloveniji, nedeljo pa si vzame za družino.

Max je z dr. Brglezom spregovoril tudi o številnih aktualnih političnih evropskih problemih, kot so npr. nedavne volitve v Nemčiji in oblikovanje koalicije po njih, o najaktualnejšem sporu med EU in Poljsko, katere ustavno sodišče je pred kratkim postavilo nacionalno zakonodajo pred pravo EU, ter o možnem PolExitu zaradi tega. Govorila sta tudi o prihodnosti EU in vlogi evropskih institucij pri spopadanju z epidemijo koronavirusa.

Za zaključek smo ga povprašali po nasvetih, ki jih ima za nas, dijake. Izpostavil je pomembnost volitev, saj je dejal: »Treba bo na volitve, saj brez tega, da boste pritiskali na Evropo, ne bo nič.« Prav tako pa nam je podal nekaj zanimivih življenjskih nasvetov. Izpostavil je predvsem, naj ne izgubimo vere, povedal, da po padcu pridejo tudi vzponi, še posebej pa je poudaril, kar se nam je zdelo najbolj zanimivo, da je včasih treba pomisliti nekaj potez vnaprej, česar se je sam najbolj naučil iz šaha. V šahu je dr. Brglez namreč od nekdaj zelo užival.

Lamija Berisalić in Žan Luka Umičevič, 2. c-razred

Dostopnost